Markleyův horečka: Alas Vertigo, věděl jsem tě dobře

Tento příspěvek je podáván pod:

Vrchola domovské stránky,
Rozhovory a sloupce

Wayne Markley

od Wayne Marley

Byl to smutný den v historii komiksu, když DC Comics nedávno odhalil, že po mnoho více než 25 let uzavírají otisk Vertigo. Najednou byl Vertigo arguativně nejdůležitějším a živým otiskem jakékoli vydavatelské společnosti. Bylo to plné kreativních nápadů a některých z největších talentů na světě. Pod jejich štítkem vytvořili řadu nemovitostí, které by se staly úspěchy v televizi nebo brzy na filmy. Původně to byli Image Comics, než tam byl image komiks. Byly místem, kde by tvůrci mohli jít a získat dobrý kreativní obchod, kde by sdíleli vlastnictví nemovitostí, a bylo to mnohem přátelštější a kreativní místo než standardní práce na pronájem. Zdaleka mnohem talentovanější lidé než já napsali mnohem lepší pocty dědictví Vertigo, než jsem kdy mohl, a povzbuzuji vás, abyste tyto pocty hledali, protože je smutným dnem vidět, jak DC uzavře tento otisk. Zatímco současná verze není nic ve srovnání s tím, co to bylo, je to stále smutné.

To, co chci dělat v tomto blogu, je projít mé zkušenosti s Vertigo (v polovině 90. let, kdy byli velmi mladí, když byl otisk zahájen v roce 1993), a doporučit hrst knih, které si opravdu užili. Tyto návrhy sotva poškrábají povrch toho, co bylo v průběhu let vyrobeno pod značkou Vertigo, ale je to malý vzorkování toho, co představivost a originalita vyšla z vedení Karen Burgerové a jejích Compadres. Když jsem pracoval pro DC v 90. letech, moje práce byla kombinací věcí, které zahrnovaly nalezení nového talentu, dohlížející na různé reklamy v knihách, interní i externí, zkoumající knihy předtím, než byly poslány do komiksového kódu, a hodně Důležité je, že zajištění toho, že různá oddělení ve společnosti věděla, co ostatní dělají. V té době nebyl DC nejpřátelštějším místem. Obecně to byla banda samostatných království; DC Universe, Vertigo, Paradox Press, Milestone, Marketing Department, Licensing Department, Legal atd. A komunikace mezi každým z těchto oddělení byla jako studená válka. Mým úkolem bylo zajistit, aby byli všichni na stejné stránce, zejména mezi DCU a marketingem. Nebo alespoň takhle byla práce v té době popsána. To bylo vlastně moje druhé zaměstnání v DC, protože práce, na kterou jsem byl najat, bylo zamířit marketing pro DC ve Velké Británii, který obecně naznačoval Vertigo, v jejich londýnských kancelářích s Art Young. Ale někde mezi nabídkou práce a konečnou smlouvou byla britská kancelář uzavřena a tato nová pozice byla vytvořena a zvyklá na mě. Jednou z nejlepších částí práce bylo, že jsem byl schopen sedět na všech redakčních setkáních mezi různými otiskmi na publikování. Ze čtyř otisků; DCU, Vertigo, Milestone a Paradox, to bylo jako čtyři různé světy. DCU byl jako starý dětský klub se spoustou vtipů a smíchu a diskuse o pozdních knihách a další velkou událostí. Setkání paradoxů neexistovala. Milestone je příběh pro jiný blog, ale netřeba dodávat, že byli naplněni energií a chaosem. A pak tu byla setkání Vertigo. Mnoho z těchto setkání byly týdenní akce a já bych sdílel informace od ostatních skupin, jako jsou události, které přicházejí, smrt postav, umělci, kteří se snaží najít práci atd. Se všemi ostatními skupinami (a odděleními). Setkání Vertigo byla vždy jako rodinná večeře, daleko od jiných setkání. Byla to malá a kreativní skupina, která zahrnovala Karen Berger, Shelly Bond, Late Lou Stathis, Stuart Moore a několik dalších. Setkání byla vždy uctivý a zdvořilý chat. Tam, kde by vás pozdní kniha přiměla křičet na schůzce DCU, ve Vertigo je mnohem více Pep Talk o způsobech, jak se vyhnout navíc zpoždění. Myslím, že je to dobrý odraz toho, co se Vertigo odlišuje; Bylo to založeno na úctě, navzájem, pro tvůrce a pro příběhy, které se snažili vyprávět. Na rozdíl od některých jiných setkání a já jsem šel na hodně, tato setkání byla klidná a kopala zpět, zatímco ostatní byli občas vyloženi.

Sandman. Jeden z nejpopulárnějších titulů z Vertigo Otisl

Původy Vertigo jsou dobře zdokumentovány jinde, ale obecně se původně objevilo několik knih, které již bylo vydáno pod bannerem DCU, které byly o něco mnohem nervózní (tj. Kreativní) než standardní veletrh a Paul Levitz a editor Karen Berger přišli s myšlenkou Pro publikování těchto vybraných titulů pod jinou značkou, která jim umožnila prodávat je jinak a prodat přidávání této nové linky do vyššího rozsahu inzerentů. Takže přesunuli hrst stávajících titulů (Swamp Thing, Sandman atd.) Na tento nový otisk a zrodilo se vydavatelské dědictví.

Teď navrhnu jen několik z mnoha titulů a Col VertigoLekce, které jsou tam venku. Nevím, zda v budoucnu budou nová vydání těchto sbírek zahrnovat logo Vertigo. Mám podezření, že nebudou, a to bude ještě smutnější. Ale podle ideálu musí být všechny tyto sbírky stále k dispozici pod značkou Vertigo. V žádném konkrétním nákupu zde jsou některé z mých oblíbených série Vertigo z horní části mé hlavy. Jsem si jistý, že existuje několik z nich, na které jsem zapomněl.

Vzduch

Vzduch G. Willow Wilson a M.K. Perker. Existují čtyři obchodní sbírky tohoto téměř surrealistického příběhu Blythe, akrofobní letecké letušky, jejíž realita je otřesena velmi zásadním způsobem. Nejsem si jistý, že jsem tento příběh plně pochopil, ale určitě jsem z něj potěšil.

Izombie

Izombie Chris Roberson a Mike Allred. Byl jsem velkým fanouškem Mile Allred vzhledem k tomu, že jsem se s ním poprvé setkal, když byl na letectvu dlouho před jeho prvním publikovaným komiksovým dílem, Dead Air. I když tento komiks nemá co dělat s televizní show se stejným názvem, mimo názvy postav je stejně dobré, ne -li lepší než televizní show. Je to divoký výlet, který vede pokyny, které budou šokovány i ti nejkreativnější čtenáři. Existují čtyři obchody nebo celý shebang je k dispozici v omnibusu.

Bažina

Možná moje oblíbená kniha Vertigo byla Alan Moore/Rick Veitch Run on Swamp Thing. Alan Mooreův běh na Swamp Thing ho přivedl k pozornosti amerických čtenářů a vedl k tomu, že dělal strážce a ještě mnohem víc. Tato bažina je na rozdíl od všeho, co jí kdy předcházelo, a dokonce i poté, co převzal Alan a Rick Veitch převzal, je tato kniha stále jednou z nejkreativnějších a jemně strašlivá (není to ve vaší tváři hrůzou, která by přišla později) Historie komiksu. Je k dispozici v řadě obchodů a brzy bude vydán první Omnibus. Toto je také aktuálně televizní show.

Hellblazer

V současné době existuje také dvacet svazků shromážděného Hellblazeru s objemy 21 a 22 přicházejících koncem tohoto roku. Tato série přetiskuje všech 300 vydávání tohoto dlouhodobého hororového titulu o kouzelníku kouření řetězu Johna Constantina. Kreativní tým se v průběhu let v této sérii několikrát změnil a zatímco příběhy jsou smíšenou taškou, pohybují se od dobrého po skvělé. Na těchto stránkách najdete tak skvělé spisovatele jako Jamie Delano, Paul Jenkins (kterého jsem pro tuto práci doporučil zpět v den), Garth Ennis, Andy Dingle a spoustu dalších. Zatímco postava televizního pořadu je k této verzi mnohem blíže než Izombie, stále to není úplně stejná postava. Přesto, pokud se vám líbí televizní postavu, budete mít v těchto příbězích potěšení.

Kazatel

Další televizní pořad založený na komiksu Vertigo je kazatel. Byl to Garth Ennis a legendární příběh o kazateli, který jde na cestu, kterou žádný člověk nikdy nesmí podniknout, je to legendární příběh Steva Dilliona. Tato série je plná zvratů a otáček, které občas budete chtít otočit hlavu, ale vynikající čtení nikdy méně. Jedna z nejlepších sérií (spolu s bažinou a další sérií, kterou zmíním) Vertigo to udělal. Existuje šest sbírek této ságy.

Y: Poslední muž

Poslední série, kterou doporučím, je Y: The Last Man od Briana K. Vaughna a Pia Guerra. Brzy to bude také přizpůsobeno pro malou obrazovku. To vypráví příběh Yoricka Browna, který je po tajemném viru poslední muž na Zemi. Toto je oslnivý příběh, který vám nechává přemýšlet o tom, co jste právě četli roky poté, co ho dokončíte. Dlouho před jeho nejprodávanější sérií, Saga, byla k dispozici Y. v obou obchodních sbírkách i ve formátu Omnibus.

Nikdy jsem nepoškrábal povrch všech titulů, které v průběhu let pocházely z Vertigo. To je jen několik z nejlepších, které přicházejí na mysl, což také ukazuje sílu, kterou Vertigo měl při vytváření vlastností, které přesahovaly standardní komiksy. Existuje mnohem více vlastností Vertigo, které byly přeloženy do filmu nebo televize než jakákoli superhrdinová značka z DCU. Myslím, že to je to, co udělal Vertigo tak zvláštním; Vytvořili příběhy, které přesahovaly komiksy, a místo toho byly příběhy, které by bylo možné vyprávět v různých médiích a oslovit publikum daleko od standardního superhrdinového čtenáře. Ještě jednou si myslím, že je velmi smutné, že je zavřeno, i když mám sklon souhlasit, že to opravdu zemřelo, když DC nechal Karen Burger jít, když byla hlavním světlem a vizionářkou Vertigo. Můžete vidět, co dnes mohlo být ve Vertigo, pokud zůstala na svém otisk publikované knihami Dark Horse s názvem Berger Books.

To je pro tuto dobu vše. Jaký byl váš oblíbený příběh Vertigo? Jeden z mála, na který jsem poukázal, nebo na jednu ze spousty, na které jsem zapomněl? Rád bych od vás slyšel. Dokážeme se dostat na mfbway@aol.com nebo na Facebooku v Wayne Markley. Všechno, co jsem zde napsal, je můj názor a neodráží myšlenky komiksu Westfield nebo jejich zaměstnanců, i když jsem si jistý, že by měli ještě mnohem více návrhů na dobré čtení od Vertiga. Jako vždy…

Děkuji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.